Teisės aktų priežiūra

Viešojo valdymo agentūra (Agentūra), vadovaudamasi Valstybės tarnybos įstatymo (VTĮ) 36 straipsnio 2 dalies 6 ir 7 punktais, prižiūri, kaip valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos organizuoja konkursus į karjeros valstybės tarnautojų pareigas, kaip įgyvendinamas VTĮ ir su juo susiję teisės aktai, teikia metodinę pagalbą, rekomendacijas šio įstatymo ir su juo susijusių teisės aktų taikymo klausimais.

Agentūros vykdomą teisės aktų priežiūrą reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymas, Viešojo valdymo agentūros nuostatai, Viešojo valdymo agentūros direktoriaus 2024 m. sausio 5 d. įsakymas Nr. V-2 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo ir su juo susijusių teisės aktų įgyvendinimo valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo".

Priežiūra valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose atliekama vadovaujantis etikos, skaidrumo, nešališkumo, bendradarbiavimo, objektyvumo, išsamumo, teisingumo ir teisėtumo, metodinės pagalbos teikimo principais.

Priežiūra apima:

  • patikrinimus – tai Priežiūros būdas kai yra tikrinami įstaigose parengti dokumentai, įgyvendinantys Valstybės tarnybos įstatymą ir su juo susijusius teisės aktus;
  • stebėseną – tai Priežiūros būdas, kai Valstybės tarnybos įstatymo ir su juo susijusių teisės aktų nuostatų įgyvendinimas vykdomas stebint, analizuojant ir apdorojant įstaigų pateiktus duomenis Valstybės tarnautojų registrui, Valstybės tarnybos valdymo informacinei sistemai, duomenis įstaigų interneto svetainėse, informaciją gaunamą iš žiniasklaidos priemonių, visuomeninių organizacijų, darbdavio lygmeniu veikiančių profesinių sąjungų ir darbo tarybų, kitų įstaigų bei asmenų pranešimuose, prašymuose, skunduose pateiktą informaciją, identifikuojant rizikas ir reaguojant į jas siekiant užtikrinti tinkamą teisės aktų įgyvendinimą;
  • dalyvavimą pretendentų į karjeros valstybės tarnautojo pareigas konkursų komisijų darbe komisijos nario teisėmis;
  • įstaigų konsultavimą;
  • kitų prevencinių veiksmų, skirtų užkirsti kelią galimiems teisės aktų pažeidimams, atlikimą;
  • išvadų ir rekomendacijų pateikimą įstaigoms dėl Valstybės tarnybos įstatymo ir su juo susijusius teisės aktų įgyvendinimo.

Patikrinimai atliekami pagal planus – pagal Agentūros direktoriaus kas pusmetį tvirtinamus patikrinimų planus (su jais susipažinti galima ČIA, ČIA ir ČIA) ir neplanuotai – Agentūros direktoriaus sprendimu pagal Agentūroje gautą skundą, pranešimą, prašymą, pavedimą ar viešąją informaciją.

Šių metų I pusmetį vertinta, kaip valstybės ir savivaldybių institucijos ir įstaigos  įgyvendina Valstybės tarnybos ir su juo susiję teisės aktus organizuodamos konkursus  į karjeros valstybės tarnautojų pareigas ir nusistatydamos darbo apmokėjimo sistemas (DAS), atlikti 6 patikrinimai įstaigose, vykdytas visų įstaigų DAS struktūros ir paskelbimo atitikties monitoringas, dalyvauta pačių įstaigų vykdomų 11 konkursų komisijų darbe narių teisėmis. 

Daugiausia dėmesio Agentūros tarnautojai skiria rekomendacijoms, kaip praktiškai įgyvendinti teisės aktų nuostatas, grįžtamojo ryšiui dėl patikrinimo rezultatų suteikimui, kylančių klausimų aptarimui.

Agentūra vykdė 14 metodinių konsultacijų aktualiausiais pasikeitusio nuo 2024 m. sausio 1 d. valstybės tarnybos reguliavimo klausimais, taip pat dalis susitikimų buvo skirta pareigybių peržiūros ir pareigybių statuso keitimo klausimais.

Pirmasis šių metų pusmetis baigtas susitikimu Širvintų rajono savivaldybės administracijoje, kurio metu Agentūros organizuotoje metodinėje konsultacijoje valstybės tarnybos pokyčių klausimais dalyvavo dar 12 aplinkinių savivaldybių administracijų atstovai, diskutuota aktualiausiais priėmimo, darbo užmokesčio, tarnybinės veiklos vertinimo, pareigybių peržiūros ir kt. klausimais, dalintasi patirtimi, galimais praktikoje kylančių problemų sprendimo būdais.
 

Atnaujinimo data: 2024-09-18