Bendradarbiavimas su Tarptautine frankofonijos organizacija

Kovas – Frankofonijos mėnuo

Tradiciškai šių metų Frankofonijos mėnuo yra skirtas pristatyti dar vieną frankofonišką šalį – Tunisą, jo kultūrą, istoriją ir visuomenę. Būtent Tunise, Džerbos saloje 2021 metais lapkričio 20-21 dienomis vyks XVIII asis Frankofonijos viršūnių susitikimas. Šia proga Užsienio reikalų ministerija rodys filmą skirtą Tunisui.

Kaip ir kasmet vyksta moksleivių komiksų ir piešimo konkursas, kurį organizuoja Prancūzų institutas ir Wallonie-Bruxelles International:

https://www.institutfrancais-lituanie.com/siuo-metu/frankofonija/nacionalinis-mokiniu-komiksu-piesimo-konkursas/

Prancūzų institutas šiemet frankofonijos dienas dedikuoja moterims. Jų programoje siūlomi įdomus renginiai bendradarbiaujant su partneriais iš Šveicarijos, Kanados ir Belgijos. Keletas jų: frankofoniškų šalių autorių moterų kūrybos pristatymas,  Eglės Kačkutės paskaita „Motinystė, migracija ir karjera frankofoniškoje Šveicarijoje“, kurioje dalyvaus Prancūzijos Ambasadorė Lietuvoje p. Claire Lignières-Counathe ir JT moterų diskriminacijos panaikinimo komiteto narė bei buvusioji pirmininkė Dalia Leinartė taip pat vyks frankofoniškasis kinas ir kiti renginiai. Kviečiame dalyvauti.

Šių metų frankofonijos dienų vienas pagrindinių organizatorių yra Prancūzų institutas, renginių programą galite rasti: https://www.institutfrancais-lituanie.com/frankofonija/

***

2020 m. rugsėjo 29 d. Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius ir Prancūzijos Respublikos Europos ir užsienio reikalų ministras J.- Y. Le Drian pasirašė Lietuvos – Prancūzijos strateginės partnerystės veiksmų planą 2020-2024 m. Šiuo dokumentu siekiama gilinti abiejų šalių bendradarbiavimą įvairiose srityse, skatinti daugiakalbystę, prancūzų kalbos vartojimą, įtvirtinti frankofoniškas vertybes ir glaudžiau bendradarbiauti dalyvaujant Tarptautinėje frankofonijos organizacijoje.

Tarptautinė frankofonijos organizacija

Tarptautinė frankofonijos organizacija (pranc. k. Organisation Internationale de la Francophonie, toliau – TFO)  buvo įkurta 1970 metais Niamėjuje, Nigeryje. Organizacijos tikslas – skatinti prancūzų kalbos vartojimą, multikultūriškumą, stiprinti taiką, demokratiją ir ginti žmogaus teises, skatinti švietimą, tvarų vystymąsi ir bendradarbiavimą frankofonijos erdvėje.

TFO vienija 88 valstybes nares ir vyriausybes (iš kurių – 54 valstybės narės, 7 – asocijuotos narės ir 27 – narės stebėtojos). Šios valstybės sudaro trečdalį Jungtinių Tautų valstybių narių, joms  priklauso virš 900 mln. gyventojų, iš kurių apie 300 mln. yra prancūzakalbiai. Nuo 1999 metų Lietuva šioje organizacijoje turi stebėtojos statusą.

Lietuva ir Tarptautinė frankofonijos organizacija

2012 m. spalio 22 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Tarptautinė frankofonijos organizacija pasirašė bendradarbiavimo susitarimą dėl prancūzų kalbos mokymo Lietuvos diplomatinėje ir valstybės tarnyboje. Pagal šį susitarimą kiekvienais metais TFO skiria lėšų Lietuvos diplomatų ir valstybės tarnautojų, dirbančių tarptautinių ryšių srityje, prancūzų kalbos mokymams.

2015 m. spalio 10 d. buvo pasirašytas Partnerystės memorandumas dėl Nacionalinės frankofonijos iniciatyvos (2015–2018 m.) pagal programą „Prancūzų kalba tarptautiniuose santykiuose”, kuria siekiama tobulinti diplomatų ir valstybės tarnautojų profesines ir technines kompetencijas prancūzų kalba. Taip pat Lietuva įsipareigojo formuoti metinius prancūzų kalbos mokymosi planus ir juos įtraukti į įgyvendinamas valstybės tarnautojų mokymosi programas.

Užsienio reikalų ministerija yra atsakinga už Lietuvos bendradarbiavimą su TFO, ji yra – politinis koordinatorius, o nuo 2018 m. Valstybės tarnybos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos buvo paskirtas atlikti techninio koordinatoriaus funkcijas.

Diplomatai ir valstybės tarnautojai aktyviai įsitraukia į prancūzų kalbos kursus, tematinius seminarus bei kalbines stažuotes, kurios suteikia galimybę tobulinti prancūzų kalbos kompetencijas, skatina daugiakalbystę, atveria galimybes sėkmingai komunikacijai dirbant Europos Sąjungos institucijose.

Tarptautinė frankofonijos diena pasaulyje švenčiama kovo 20-tą dieną. Nuo 2000 m. Lietuvoje kasmet minima Tarptautinė frankofonijos diena. Šiai progai skiriamas visas kovo mėnuo, kurio metu organizuojami įvairūs kultūriniai bei edukaciniai renginiai.

Pateikiama statistika kiek valstybės tarnautojų mokosi prancūzų kalbos.

Frankofonijos žaidynės

Nuo pat 1989 metų, kas ketverius metus vyksta Frankofonijos žaidynės, kuriose varžosi sportininkai ir menininkai iš frankofonijos šalių. Šis unikalus renginys atspindi frankofonijos vertybes, stiprina taiką, skatina solidarumą, tvarų vystymąsi, kultūrinę ir kalbinę įvairovę. Lietuva kaip TFO stebėtoja narė dalyvavo 2001 (Kanadoje), 2005 (Nigeryje) ir 2013 (Prancūzijoje) metų Frankofonijos žaidynėse ir yra iškovojusi 12 medalių. Iš jų 11 (5 – sidabro, 6 – bronzos) medalių 2001 metų sporto varžytuvėse (atletikos, judo ir stalo teniso) ir 1 aukso medalį 2005 m., kuris buvo įteiktas dailininkei Agnei Jonkutei. IX- osios Frankofonijos žaidynės vyks 2022 metų rugpjūčio 19-28 dienomis Kinšasoje, Demokratinėje Kongo Respublikoje.

Daugiau informacijos:

https://www.francophonie.org/les-ixes-jeux-de-la-francophonie-se-tiendront-du-19-au-28-aout-2022-kinshasa-1394

Pasiteiravimui: Tel. (8 5) 219 6815, El. p. [email protected]

Atnaujinimo data: 2023-11-22