2021-03-03

Valstybės tarnybos departamentas jungiasi prie „GovTech iššūkių serijos 3.0“

Valstybės tarnybos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos jungiasi prie „GovTech laboratorijos“ trečią kartą skelbiamos viešojosektoriaus iššūkių serijos ir ieško inovatyvių komandų, startuolių ar akademinės bendruomenės atstovų, kurie pasiūlytų  modernų ir patogų nuotolinio pretendentų į valstybės tarnybą testavimo sprendimą.

Iki 2020 m. pavasario didžioji dalis valstybės tarnautojų konkursų ir pakaitinių tarnautojų atrankų vyko gyvai Valstybės tarnybos departamente. Apie 21,3 proc. konkursų ir atrankų buvo organizuojama iš dalies nuotoliniu būdu, kai pretendentai ir įstaigų komisijos nariai rinkdavosi tarnautojo ieškančioje įstaigoje, o komisijos nariai iš Valstybės tarnybos departamento jungdavosi nuotoliniu būdu. 2020 m. kovo 16 d. dėl COVID-19  paskelbus pirmąjį karantiną, per keletą dienų buvo pakeisti teisės aktai ir startavo nuotolinė valstybės tarnautojų atranka.

Šiuo metu konkursai ir atrankos taip pat vyksta tik nuotoliniu būdu. Toks atrankos organizavimo būdas ne tik užkerta kelią COVID-19 plitimui. Tai patogu tiek pretendentams, tiek komisijų nariams, nes niekur nereikia važiuoti, nedidinamas eismo intensyvumas, pretendentai savo automobiliais neužima stovėjimo vietų šalia įstaigų ir t. t. Akivaizdu, kad net ir išnykus pandemijos grėsmei ir toliau nemaža dalis konkursų ir atrankų vyks nuotoliniu būdu.

Visgi nuotolinė atranka šiuo metu turi tam tikrų apribojimų, o pirmiausia – konkursai bei atrankos, kuriuose yra daug pretendentų. Kai tokie konkursai vyksta Valstybės tarnybos departamente, jie organizuojami dviem etapais. Pirmiausia pretendentai sprendžia testą, o geriausiai išsprendusieji patenka į antrą etapą. Valstybės tarnybos departamentas turi testavimo platformą, tačiau ji nėra iki galo pritaikyta naudoti nuotoliniu būdu. Taigi, negalint tokių konkursų organizuoti gyvai (pavyzdžiui, dėl karantino), juos tenka arba atidėti, arba su visais pretendentais rengti pokalbį žodžiu, kas užima labai daug laiko – konkursai bei atrankos vyksta 2 ar 3 dienas.

„Tad mūsų tikslas dalyvaujant šiame projekte – išgirsti pasiūlymų, kaip galėtume vienu metu ištestuoti didelį  pretendentų skaičių, užtikrindami testo klausimų konfidencialumą bei testavimo skaidrumą ir sąžiningumą. Toks sprendimas sutrumpintų atrankos į valstybės tarnybą trukmę, įstaigos greičiau įdarbintų reikalingus valstybės tarnautojus ir galėtų užtikrinti sklandų ir greitą paslaugų teikimą gyventojams. Tikėtina, kad nauja sukurta testavimo platforma galėtų naudotis ne tik Valstybės tarnybos departamentas, bet ir kitos viešojo sektoriaus įstaigos“, – sako Gediminas Miškinis, Valstybės tarnybos departamento direktorius.

Į „GovTech iššūkių seriją 3.0“ atrinktos komandos pateks į vienintelį Šiaurės ir Rytų Europoje „GovTech Co-create akceleratorių“, kuriame inovacijų ekspertai padės vystyti, testuoti ir komercializuoti kuriamus produktus, galinčius prisidėti prie teigiamo socialinio pokyčio visuomenėje sprendžiant viešojo sektoriaus pateiktus iššūkius. Akceleratorius leis detaliai pažinti viešąjį sektorių – nuo konkretaus iššūkio problematikos ir konteksto iki lengvesnio reikalingų duomenų prieinamumo ar strategijos, kaip parduoti viešajam sektoriui. Tai suteiks unikalią galimybę vystyti sprendimą nuo pat pradžių įtraukiant potencialius vartotojus, klientus bei temos ekspertus. Akceleratoriaus pabaigoje komandos išbandys savo kuriamą sprendimą su potencialiu klientu – Lietuvos valstybe. Tai atvers duris į viso pasaulio institucijas ir leis kur kas sparčiau plėstis unikalioje GovTech rinkoje.

„Jau trečią kartą ieškome inovatyvių komandų, kurios pasiryžtų bendradarbiavimui su viešuoju sektoriumi. Džiugu matyti, kad tiek viešojo sektoriaus institucijos, tiek startuoliai vis atviriau žiūri į GovTech sprendimų kūrimą ir naudojimą. Šiemet taip pat pradedame bendradarbiauti ir su Lietuvos statistikos departamentu, kuris, esant poreikiui ir galimybėms, suteiks reikiamus duomenis ar informaciją „GovTech iššūkių serijos 3.0” dalyviams sprendžiant viešojo sektoriaus iššūkius,“ – teigia „GovTech laboratorijos“ projekto vadovė Arūnė Matelytė.

Su visais viešojo sektoriaus iššūkiais galima susipažinti „GovTech laboratorijos“ svetainėje www.govtechlab.lt. Pasiūlymus iššūkiams spręsti kviečiama teikti iki balandžio 4 d.