Pristatome Valstybės tarnybos departamento 2021 m. veiklos ataskaitą
Kviečiame susipažinti su patvirtinta Valstybės tarnybos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos 2021 m. veiklos ataskaita. Ją rasite ČIA.
2021-ieji Valstybės tarnybos departamentui buvo ypač dinamiški ir intensyvūs, o šiandien jau galime pasidžiaugti jų rezultatais: dėl inovatyvių sprendimų ženkliai sutrumpėjusia konkursų į valstybės tarnybą trukme, augančiu tiek pretendentų, tiek valstybės ir savivaldybių įstaigų pasitikėjimu ir pasitenkinimu Valstybės tarnybos departamento darbu.
2021-aisiais iš valstybės ir savivaldybių įstaigų gavome beveik 30 proc. daugiau prašymų skelbti konkursus į valstybės tarnybą nei 2020 m. Prašymus dalyvauti konkursuose pateikė 40 proc. daugiau pretendentų nei ankstesniais metais. Taigi, konkursų organizavimo, administravimo apimtys stipriai išaugo.
Vienu didžiausiu iššūkiu praėjusiais metais tapo Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimais įtvirtintas įpareigojimas nuo 2021 m. rugpjūčio 1 d. užtikrinti, kad konkursai į valstybės tarnybą (išskyrus tam tikras išimtis) įvyktų ne vėliau kaip per 45 kalendorines dienas nuo tinkamai parengto pareigybės aprašymo pateikimo Valstybės tarnybos departamentui dienos. Patobulinus centralizuotos valstybės tarnautojų atrankos procesus, pasitelkus nuotolinį pretendentų testavimą bei visam Valstybės tarnybos departamento kolektyvui sutelkus jėgas šį tikslą pavyko pasiekti.
Ir visgi svarbu ne tik greitis. Trumpindami trukmę nedarome nuolaidų skaidrumui, kokybei. 2021 m. konkursuose dalyvavusių pretendentų apklausos duomenys rodo, kad 73,9 proc. respondentų buvo patenkinti centralizuotai organizuotais konkursais ir 75,2 proc. jų išsakė nuomonę, kad konkursai buvo organizuoti skaidriai.
Centralizuotai atrinktais valstybės tarnautojais patenkinti ir jų tiesioginiai vadovai. Apklausos duomenimis, daugiau kaip 86 proc. apklausoje dalyvavusių tiesioginių vadovų teigiamai įvertino 2021 m. priimtus valstybės tarnautojus.
Sulaukiame palaikymo ir iš kitų institucijų kolegų, su kuriais dažniausiai tenka bendrauti ir bendradarbiauti – personalo valdymo specialistų. Net 94,23 proc. 2021 m. gruodžio mėnesį surengtoje apklausoje dalyvavusių valstybės ir savivaldybių įstaigų personalo valdymo specialistų patenkinti arba labai patenkinti Valstybės tarnybos departamento darbu.
Gerai centralizuotos atrankos procesus įvertino ir išoriniai ekspertai. 2021 m. centralizuotos atrankos procesai buvo vertinami pagal LEAN Vertės srautų žemėlapių (angl. Value Stream Mapping) sudarymo metodiką. Ekspertų atliktos analizės išvadose teigiama, kad Valstybės tarnybos departamento organizuojamos centralizuotos valstybės tarnautojų atrankos procesų brandos lygis pagal ISO 13053-1:2011 standartą yra 3 brandos lygio iš 5 su 4 brandos lygio požymiais.
Žinoma, Valstybės tarnybos departamentas – tai ne tik valstybės tarnautojų atranka. Ypatingą dėmesį skiriame konsultavimui Valstybės tarnybos įstatymo įgyvendinimo klausimais bei metodinei pagalbai. Džiaugiamės, kad kolegos iš kitų įstaigų – personalo valdymo specialistai – mato šių konsultacijų naudą. 2021 m. pabaigoje atliktos apklausos duomenimis, Valstybės tarnybos departamento teikiamas individualias konsultacijas gerai arba labai gerai įvertino 96,00 proc. respondentų (net 68,00 proc. įvertino aukščiausiu balu – 10 pagal dešimtbalę sistemą), organizuojamas metodines konsultacijas (2021-aisiais surengėme 16 metodinių konsultacijų) – 95,63 proc. respondentų, rengiamas rekomendacijas – 97,95 proc. respondentų, atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus – 98,96 proc. respondentų.
Posakis, kad vienas lauke – ne karys ypač aktualus Valstybės tarnybos departamento veikloje. Nes viską, ką pasiekiame kurdami skaidresnę, efektyvesnę, profesionalesnę valstybės tarnybą, padarome su kolegomis iš kitų įstaigų. Tad bendradarbiavimas yra viena iš kertinių mūsų veiklos ašių. 2021-aisiais šioje srityje taip pat pavyko nemažai nuveikti.
Suaktyvinome bendradarbiavimą su įstaigomis dėl pretendentų į įstaigų vadovų (ir ne tik) konkursus pritraukimo. Nors bendras dalyvaujančiųjų konkursuose į valstybės tarnybą skaičius tikrai yra didelis, valstybės tarnyba, kaip ir kiti sektoriai, susiduria su tinkamų kompetencijų turinčių, talentingų specialistų į tam tikras pozicijas, o ypač vadovų stygiumi. Susitikimų su įstaigų atstovais metu kartu ieškojome būdų, kaip pasiekti ir pakviesti į konkursus kuo daugiau perspektyvių pretendentų. Matome, kad šios pastangos duoda puikių rezultatų.
Atkūrėme Valstybės tarnybos žmogiškųjų išteklių specialistų tinklo veiklą ir surengėme pirmuosius 4 šio tinklo susitikimus, kurių metu aptarėme įvairias žmogiškųjų išteklių valdymo valstybės tarnyboje aktualijas. Dėkojame visiems 84 prie tinklo prisijungusiems kolegoms.
Sulaukėme puikaus grįžtamojo ryšio iš įstaigų vadovų dėl organizuotų vadovų tinklaveikos renginių – 2021 m. įvyko 4 vadovų susitikimai, kurių metu aptartos tokios temos kaip strateginė komunikacija, vidinė komunikacija organizacijoje ir palankaus psichoemocinio klimato kūrimas, problemų sprendimo metodikos, sprendimų priėmimas kritinės situacijose ir kt. Renginių įrašus galima peržiūrėti Valstybės tarnybos departamento „Youtube“ paskyroje. Šie renginiai bei visas ES SP lėšomis finansuotas projektas „Įstaigų vadovų lyderystės stiprinimas“ – savotiška įžanga į Valstybės tarnybos departamento transformaciją į Valstybės tarnybos valdymo kompetencijų centrą, kurio viena iš užduočių bus lyderių korpuso valstybės tarnyboje stiprinimas.
Gediminas Miškinis,
Valstybės tarnybos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos direktorius
Atnaujinimo data: 2022-03-24
Taip pat skaitykite:
Konkursas į Nacionalinės teismų administracijos direktoriaus (-ės) pareigas
Skelbiama atranka į nacionalinių ekspertų delegavimo į profesinio mokymo programą (NEPT)
Karjeros galimybės Viešojo valdymo agentūroje: ieškome pastiprinimo Pažangios valdysenos skyriuje
Konkursų į valstybės tarnybą kitos savaitės grafikas (13 savaitė)