Mokymų programa buvo papildyta komandinėmis ir individualiomis stažuotėmis Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (toliau - LNAES).
Komandinėse stažuotėse dalyvavo 45 skirtingų įstaigų ir institucijų atstovai.
Komandinių stažuočių tikslas – suteikti praktinius mokymus apie pirmininkaujančiai valstybei keliamus uždavinius, pirmininkavimo komandos funkcijas ir atsakomybes, su procese dalyvaujančiomis ES institucijomis aptarti aktualius pasirengimo klausimus, sustiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą.
„Atsakingas pasiruošimas Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai 2027 m. leidžia reikšmingai prisidėti prie mūsų šalies pozicijos Europos Sąjungoje stiprinimo. Nuoseklus ugdymas kompetencijų (ne tik atnaujinant žinias, bet ir įgyjant realių įgūdžių, būtinų sėkmingam darbui) leidžia parodyti Lietuvos lyderystę ir gebėjimą spręsti sudėtingus Europos lygmens klausimus. Mokymasis šešėliavimo būdu suteikia žinių apie pirmininkaujančiai valstybei keliamus uždavinius, skirtingas pirmininkavimo komandos asmenų funkcijas ir atsakomybes, leidžia su kolegomis dirbančiais Nuolatinėje atstovybėje aptarti aktualius pasirengimo klausimus, padeda sustiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą,“ – sako Laura Kozlovaitė, Viešojo valdymo agentūros Žmogiškųjų išteklių ugdymo skyriaus vedėja.
Tikslinė grupė – ES koordinacinių padalinių vadovai, turintys ankstesnio pirmininkavimo ES Tarybai ar ilgalaikio atstovavimo ES darbinėse struktūrose patirties ir ES koordinacinių padalinių vadovai, neturintys ankstesnio pirmininkavimo ES Tarybai ar ilgalaikio atstovavimo ES darbinėse struktūrose patirties.
Komandinių stažuočių programų turinį rengė ir derino LNAES bei Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai grupės atstovai, o Viešojo valdymo agentūra buvo atsakinga už grupių koordinavimą, stažuočių programos patvirtinimą ir pačių stažuočių organizavimą.
Stažuočių metu įvyko susitikimai su LNAES vadovybe ir darbuotojais, ES Tarybos generalinio sekretoriato, Europos Komisijos, Europos Parlamento, Europos verslo konfederacijos ir neseniai pirmininkavusios ES Tarybai valstybių atstovais, ES institucijose dirbančiais lietuviais.
Susitikimų metu pristatyti pagrindiniai darbo su skirtingomis ES institucijomis principai, aptarti pagrindiniai parengiamieji veiksmai, siekiant tinkamai pasirengti Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai 2027 m. pirmąjį pusmetį, pristatyta ankstesnių pirmininkavimų ES Tarybai patirtis (Lietuvos, Čekijos, Švedijos), aptarti Lietuvos prioritetai ir ES teisėkūros tendencijos.
Stažuočių ataskaitos
Vadovaudamiesi Lietuvos pasirengimo pirmininkauti Europos Sąjungos Tarybai 2027 metais stažuočių Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašu, stažuotės dalyviai po stažuotės VVA pateikė stažuočių ataskaitas.
Ataskaitoje dalyvių buvo prašoma įvertinti stažuočių organizavimo procesą. 86 proc. vertinusių pasirinko atsakymą „puikiai:, 14 proc. – „labai gerai“, „gerai“, o „patenkinamai“ nebuvo pažymėta. 84 proc. vertinusių dalyvių stažuotės programos naudingumą įvertino „puikiai“, o likę 16 proc – „labai gerai“. Stažuotės metu įgytų žinių pritaikymą dalyviai įvertino: „puikiai“ – 65,1 proc,. „labai gerai“ – 32,6 proc. ir „gerai“ - 2,3 proc. (t. y. tik 1 dalyvis).
Stažuočių ataskaitose dalyviai įvardino, kad grupinės stažuotės buvo laiku ir naudingos tiek jau pirmininkavimo ES Tarybai turintiems patirties, tiek jos neturintiems, gautų žinių ir naujų kontaktų prasme. Stažuočių dalyviai pozityviai įvertino įvairiapusį subalansuotą programos turinį ir susitikimų intensyvumą.
Išskiriame keletą aspektų, kuriuos pamini dalyviai stažuočių ataskaitose:
- Programos turinio vertė. Stažuotė suteikė galimybę koordinatoriams atnaujinti ar gilinti žinias apie ES institucijų veiklą, pirmininkavimo ES Tarybos darbo grupėms specifiką. Stažuočių dalyviai išgirdo praktinius patarimus ir įžvalgas apie skirtingų ES institucijų darbo specifiką, kas padės sėkmingiau pasiruošti pirmininkavimui. Stažuotojai įsipareigojo įgytomis žinios dalintis su atstovaujamų institucijų bei įstaigų pirmininkavimo komandų nariais, darbuotojais, dalyvaujančiais ES Tarybos darbo grupių veikloje ir su platesniu darbuotojų ratu.
- Gauta naudinga praktinė informacija. Stažuotės dalyviai įgijo vertingos praktinės informacijos, kuri padėjo geriau suprasti būsimus iššūkius ir leis sklandžiai pasiruošti pirmininkavimo ES Tarybai procesams, įskaitant geresnį darbo organizavimą ir koordinavimą tarp Briuselio ir Vilniaus, įsivertinti Sostinės vaidmenį.
- Įvairialypė patirtis ir požiūris. Stažuotės dalyviai susipažino su ES teisėkūros procesu. Susitikimai su skirtingose ES institucijose dirbančiais atstovais leido pamatyti panašius bet ne vienodus požiūrius į pirmininkavimą ES Tarybai ir suprasti, kokios pagalbos galima tikėtis iš ES institucijų bei ko tikimasi iš pirmininkaujančios šalies.
- Kontaktų užmezgimas, bendradarbiavimo tinklo plėtra. Stažuotės metu buvo užmegzti naudingi ryšiai LNAES ir kitose ES institucijose, kas bus itin svarbu pirmininkavimo ES Tarybai ar pasiruošimo metu. Dalyviai turėjo galimybę ne tik užmegzti naujus ryšius, bet ir stiprinti esamus. Šie ryšiai gali būti itin svarbūs ateityje, sprendžiant bendrus klausimus.
- Motyvacija ir komandos stiprinimas. Stažuotė skatino asmeninę ir komandinę motyvaciją, o tai svarbu siekiant efektyvumo ir vieningumo. Tikimasi, kad stažuotės metu įgytos žinios pravers konsoliduojant būsimus atstovaujamos institucijos pirmininkavimo komandos narius.
- Veiklų planavimas. Dalyviai anketose mini tai, kad susitikimuose įgytos žinios leis efektyviau formuoti būsimas pirmininkavimo komandas, planuoti pirmininkavimo komandų veiklas, kalendorių ir biudžetą, tikslingai planuoti individualių stažuočių darbotvarkes, organizuoti ir rinktis mokymus.
Dalyviai pateikė įvairių siūlymų dėl programos tobulinimo ar būsimų pasirengimo pirmininkauti veiklų. Apibendrindami pateikiame dažniausiai pasikartojančius pasiūlymus: grupės sudėties optimizavimas, kontaktų rato sukūrimas ir bendradarbiavimo stiprinimas, papildomi susitikimai su TGS atstovais, mokymai ir seminarai darbo grupių nariams, papildomi susitikimai individualių stažuočių dalyviams, ekspertų įtinklinimas ir kt.
Lietuvos pirmininkavimas ES Tarybai 2027 metais suteikia galimybes Lietuvai reikšmingai prisidėti priimant sprendimus ES bei sustiprinti šalies įvaizdį tarptautinėje arenoje, parodyti Lietuvos lyderystę ir gebėjimą spręsti sudėtingus Europos lygmens klausimus, kartu prisidedant prie bendros Europos Sąjungos ateities kūrimo.