2021-04-07

Apklausė dalyvavusiuosius atrankoje į valstybės tarnybą: 73 proc. mano, kad ji buvo organizuota skaidriai

Valstybės tarnybos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos apklausė pernai konkursuose į valstybės tarnybą ir pakaitinių tarnautojų atrankose dalyvavusius pretendentus. 73 proc. respondentų mano, kad centralizuotai organizuoti konkursai ir atrankos, kuriuose jie dalyvavo, buvo organizuoti skaidriai. 10 proc. nesutiko su tuo, kad konkursai organizuoti skaidriai, o 17 proc. neturėjo nuomonės šiuo klausimu.

Pretendentai, manantys, kad konkursas ar atranka buvo organizuoti skaidriai, kaip skaidrumą lemiančius konkurso ar atrankos organizavimo aspektus minėjo vienodas dalyvavimo sąlygas visiems pretendentams, vienodus klausimus, išsamiai ir laiku pateiktą informaciją apie konkurso eigą, konkurso eigos fiksavimą (vaizdo ir/ar garso įrašas), Valstybės tarnybos departamento darbuotojų proporciją konkurso komisijoje.

Pretendentų, išsakiusių nuomonę, kiek sutinka ar nesutinka su tuo, kad konkursas ar atranka buvo organizuotas skaidriai, atsakymų pasiskirstymas (2020 m.)

Apskritai centralizuota valstybės tarnautojų atranka pasitiki 69 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų.

Taip pat respondentai įvertino savo pasitenkinimą Valstybės tarnybos departamento organizuotu konkursu ar atranka. Pozityvų įvertinimą pateikė 67 proc. apklaustųjų.

Pretendentai, kurie teigė esantys patenkinti organizuotu konkursu ar atranka, dažniausiai išskyrė tokius aspektus kaip sklandus konkurso ar atrankos organizavimas ir eiga, komisijos narių profesionalumas ir kompetencija, dalykiška ir teigiama atmosfera konkurso ar atrankos metu, pateikiamų klausimų tinkamumas ir aiškumas, galimybė dalyvauti konkurse ar atrankoje nuotoliniu būdu.

Pretendentų, išsakiusių nuomonę, kiek yra patenkinti centralizuotai organizuotu konkursu ar atranka, atsakymų pasiskirstymas (2020 m.)

„2020-aisiais atranka į valstybės tarnybą patyrė nemažų iššūkių. Dėl pandemijos pretendentams teko prisitaikyti prie daugeliui dar neįprastos nuotolinės atrankos – karantino metu konkursai ir atrankos vyko tik nuotoliniu būdu. Neišvengta techninių trikdžių. Dalį konkursų ir atrankų įstaigų prašymu teko atidėti po karantino, todėl išaugo jų trukmė, kas, tikėtina, pretendentams sukėlė nepatogumų. Nepaisant to pavyko sulaukti gana aukšto tiek pretendentų pasitenkinimo, tiek skaidrumo įvertinimo“, – sako Gediminas Miškinis, Valstybės tarnybos departamento direktorius. 

Apklausa buvo pildoma anonimiškai. 51 proc. respondentų teigia laimėję konkursą ar atranką, 49 proc. – nelaimėję. 75 proc. respondentų pretendavo į specialistų pareigas, 21 proc. – į padalinio vadovo lygio pareigas, 4 proc. – į aukščiausio lygio vadovo pareigas.